Zemessardze informē Rēzeknes novada skolēnus par valsts visaptverošo aizsardzību

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 25 marts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Valsts visaptverošā aizsardzība, informatīvās telpas īpatnības, pareiza rīcība visdažādākajās krīzes situācijās un iespējas kļūt par zemessargu – tik daudzveidīgu informāciju skolēniem šajā laikā sniedz Zemessardzes 3. Latgales brigādes pārstāvji. Izzinošās prezentācijas šonedēļ un nākamnedēļ 10.-12. klašu skolēniem gaidāmas visās Rēzeknes novada vidusskolās.

Kas ir visaptverošā valsts aizsardzība? Kā Ukrainas karš ir atspoguļots medijos? Kā iestāties Zemessardzē? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem Rēzeknes novada vidusskolēniem prezentācijās skaidro Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36.tā kaujas atbalsta bataljona pārstāvji. Pasākuma galvenā ideja ir veicināt jauniešu un viņu ģimeņu izpratni par drošību fiziskajā un informācijas telpā dažādos krīzes apstākļos.

Eduards Ļuta ZS 3. Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona virsseržants

Ar to ir jāiepazīstas vismaz, lai izprastu, kas ir vajadzīgs, ja gadījumā notiek kaut kādi notikumi, kas skar lielu sabiedrības daļu. Piemēram, tas var būt jebkas – dabas katastrofas, arī tehnogēnās katastrofas, kas var notikt pēkšņi un negaidīti. Lai nav panika, nav skriešana kaut kur kaut ko nezin kur.

Guntars Skudra Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs

Saprotu, jā, ka skolās jau notiek gan audzināšanas stundās un viss, bet ir svarīgi, lai arī tādi pārstāvji, kas rūpējas par mūsu aizsardzību, mūsu patriotismu, arī ienestu savu artavu, kas tikai liecina par to, ka tiešām situācija ir nopietna un attiekties mums pret to vajag tikai nopietni.

Liels uzsvars prezentācijas gaitā pievērsts medijpratībai Akcentējot, ka jo īpaši tagad ir vērīgi jāanalizē medijos pausto, jāatšķir uzticamus ziņu avotus no propagandas un dezinformācijas paudējiem.

Pēteris Tretjuks Viļānu vidusskolas direktors

Izrādās, ka nav nemaz tik viennozīmīgi, ka šī pieeja būtu tāda viennozīmīga. Domas dalās un sevišķi arī ar vecāko klašu skolēniem runājot, jāsaprot, protams, ka tas viss nāk no ģimenes. Acīmredzot šī informatīvā telpa, kura pastiprināti tika raidīta no Kremļa puses ir ietekmējusi cilvēku prātus.

Nika Tihomirova un Adriāna Tumane Viļānu vidusskolas 11. klases skolnieces

Tas viss, kas tagad notiek masu medijos tas viss uzdzen kaut kādu tādu stresu. Es lasu ziņas Apollo vietnē un delfi.lv, bet es arī cenšos ne īpaši par to runāt un domāt, jo man tas ir emocionāli ļoti grūti.

Tāpat ar vidusskolēniem pārrunāts 72 stundu bukleta saturs, tie ir atrodami visās Latvijas reģionālo bibliotēku lasītavās, pašvaldību klientu apkalpošanas centros, kā arī latviešu, krievu un angļu valodās publicēti vietnē www.sargs.lv. Piemēram, nepieciešamo lietu saraksts krīzes somās militārām un civilām personām atšķiras, abās gan ir sērkociņi, pārtika ar ilgu derīguma termiņu.

Eduards Ļuta ZS 3. Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona virsseržants

Medikamenti, ja, kaut kāds minimums. Tas ir pārsienamie materiāli, tie ir kaut kādas antibiotikas, pretsāpju līdzekļi, šitādas lietas, teiksim, plāksteri. Tāpat siltais apģērbs, tāpat ūdens, jā, kaut kāds krājums. Informācijas avoti, tas pats maziņš radio un dokumenti.

Nika Tihomirova Viļānu vidusskolas 11. klases skolniece

Es uzdevu sev tos jautājumus, kas bija prezentācijā par to, vai es varēšu 72 stundas tā kā izdzīvot un tad es pasēdēju, padomāju un paklausījos, kā tad pareizi rīkoties un noteikti izlasīšu arī bukletu. Pats galvenais, ka mēs esam pagaidām, paldies Dievam, mierā un dod, Dievs, lai tā arī paliktu.

Iedzīvotāji aicināti ar izpratni izturēties pret šī brīža apstākļiem, būt informēti un lieki necelt paniku, nejaukt demokrātiju ar naida kurināšanu, izturēties cieņpilni un atbalstīt citam citu.

Pēteris Tretjuks Viļānu vidusskolas direktors

Mums ir brīvas debesis, pie mums nekas nesprāgst un nešauj. Lūk tas ir galvenais, ko būtu jāsaprot. Pie skolas plīvo Ukrainas karogs un arī šeit klasēs blakus mūsu valsts ģerbonim ir katrā klasē Ukrainas karodziņš uzlikts. Mēs vācām arī medikamentus, vācām pārtikas preces, apģērbus. Pie mums vakar skolā arī ieradās divas skolnieces, kuras ir no Ukrainas.

Guntars Skudra Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs

Tas skar ne tikai konkrēto valsti vai divas valstis, tas skar arī mūsu valstis, arī kaimiņu zemes, kopumā arī, arī šobrīd ko mēs arī redzam – arī skar visu pasauli. Tas ir karš, nežēlīgs karš.Svarīgi ir, ka tu esi informēts, ja tu būsi informēts, tad tu būsi attiecīgi sagatavots. Ja tu esi sagatavots, tad tu attiecīgi būsi drošs kas tev ko un ko tu vari darīt.

Iecerēts, ka Zemessardze šonedēļ un nākamnedēļ viesosies visās Rēzeknes novada vidusskolās un jau nākamās tikšanās gaidāmas Dricānos, Nautrēnos, Makašānos un Tiskādos. Pašvaldība ir uzrunājusi arī Jaunsardzi, lai turpmāk līdzīgā veidā informētu jaunāko klašu skolēnus.

Dalies:

Sumināti pērnā gada veiksmīgākie Balvu novada uzņēmēji

Interese par dienestu Zemessardzē aizvien aug

Līdzīgi raksti