Iesaistās maskēšanās tīklu veidošanā Ukrainas aizstāvjiem

Autors: Demo Demo - 18 marts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Arvien lielāku atsaucību Latvijā gūst akcija ar nosaukumu “Elīzas”, kuras laikā brīvprātīgie veido maskēšanās tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Tīklu sējēji atzīst, ka tas esot mazākais, kā varam palīdzēt Ukrainai, vienlaikus iesaistīšanās akcijā ir sava veida terapija novērst nomācošās domas un valdošo satraukumu par karadarbību.

Balveniete Dace Šulta līdz šim plašākā mērogā bija zināma kā adīšanas un šūšanas uzņēmuma valdes locekle, taču nu jau vairākas dienas Dace ap sevi pulcē brīvprātīgos, lai kopīgiem spēkiem darinātu maskēšanās jeb kamuflāžas tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Atsaucība ir liela un katram te ir piemeklēts savs atbildīgais darbs – kāds griež nepieciešamos audumus strēmelēs, kāds tos sien tīklā.

Dace Šulta akcijas “Elīzas” koordinatore Balvos

Priekšzināšanām nekādām nav jābūt. Elementārs darbs. Ar lentīti jāpiesien klāt pie tīkla. Sazinājos ar savu radinieku – brālēnu –, kas ir militārists, un es ar viņu tā kā drusku konsultējos, kas tas ieteicamais būtu, kādā veidā tas krāsojums būtu. Ļoti atsaucīgi man nāca pretī viens no šūšanas uzņēmumiem Latvijā “Nemo”. Vadītājai liels paldies Ingai par to, ka viņa ļoti atsaucīgi uzreiz teica, jā, materiāli jums būs!

Liels maskēšanās tīkls top arī Balvu daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā, kur pie tā darbojas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Viņi cer, ka ar tīkla izveidi palīdzēs Ukrainas aizstāvjiem ne vien praktiski, bet vienlaikus ar katru iesieto mezgliņu nosūtīs arī labo domu spēku.

Iluta Bērziša Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra vadītāja

Mūsu klientiņa mamma piedāvāja iesaistīties šajā projektā-akcijā, kas saucas “Palīdzēsim Ukrainai”. Protams, mēs vienbalsīgi atbalstījām šo ideju. Mani pārsteidz tā atbildības sajūta, tā uzņēmība, ko es redzu otro dienu, jo šajā dienas aprūpes centrā pilngadīgajām personām otro dienu valda klusums un ņipra darbošanās.

Ina Zelča interešu pulciņa audzinātāja

Mēs esam daudz klausījušies šo situāciju pa radio un TV. Un mēs visi ļoti labi izprotam, kas notiek Ukrainā. Un tāpēc mēs arī piekritām šim projektiņam.

Darbnīcas Balvos ir tikai mazs ķēdītes posms no kopējās maskēšanās tīklu veidošanas akcijas “Elīzas”. Sākotnēji Latvijā to aizsāka tērpu dizainere Ieva Ādamsone uzreiz pēc tam, kad ieraudzīja medijos, ka tādu pašu atbalstu saviem karavīriem sniedz arī sievietes Ukrainā.

Ieva Ādamsone akcijas “Elīzas” organizatore

Šī brīža informācija ir tāda, ka uz Ukrainu tiek sūtīti, zvejnieki sūta plikus tīklus. Un kādā no reportāžām bija redzams, ka Ukrainā kādā mākslas muzejā ir pilni gaiteņi ar nostieptiem tīkliem, kur sievietes, bērni griež audumus un pin šos tīklus. Tad, kad es to uzsāku, man tiešām nevienu brīdi neienāca prātā, ka tas varētu izvērsties tik plaši. Es nebaidos teikt, ka ir iesaistīti vismaz 1’500 cilvēku. Tās ir skolas, tie ir dažādi kolektīvi, brīvprātīgie, uzņēmumi, kas ved, ziedo audumus.

Starp ziedojumiem ir ne vien audumi, bet arī saimniecības un zvejas tīkli. Reaģējot uz straujo pieprasījumu, piemēram, Valsts Vides dienests lēmis maskēšanās tīklu izgatavošanai nodot izņemtos nelikumīgos bezsaimnieka zvejas tīklus.

Evija Šmite VVD ģenerāldirektora vietniece

Latvijā gadā tiek izņemti ap 500-600 nelegālie bezsaimnieka zvejas tīkli. Bet viņi mums arī pēc noteikumiem ir drīzākajā laikā, tur dažu dienu laikā mums viņus ir jāiznīcina, padarīti zvejai nederīgi. Tā, ka mēs viņus ilgi neglabājam, bet šobrīd, ņemot vērā šo situāciju, tie, kas netika iznīcināti, tos mēs izmantosim tai kamuflāžai.

Līdz ar gatavajiem maskēšanās tīkliem no Balviem uz Ukrainu tiks sūtītas arī vietējo rokdarbnieču darinātās vilnas zeķes. Dažu dienu laikā saadīti jau vairāk nekā 20 pāri zeķu, taču pie šī skaita sievietes nedomā apstāties.

Marija Bleive Balvu KAC rokdarbnieču pulciņa “Mežģis” dalībniece

Var jau teikt, ka mēs nevaram neko, bet īstenībā tā nav! Mēs katrs varam darīt kaut ko!

Velga Ruduka Balvu KAC rokdarbnieču pulciņa “Mežģis” vadītāja

Vēstījums ir ļoti vienkāršs – mums ļoti sāp par tām mātēm, kuras nekad savus dēlus nesagaidīs mājās. Un tad lai silda tā mūsu mīlestība no Latvijas un lai saprot, ka mēs esam kopā ar viņiem un mēs esam pret karu. Attiecības 21.gs. ir jārisina cilvēciski, ne tikai uzmetot bumbu un kādu nošaujot! Un ļoti ceram, ka mēs būsim no tā visa pasargāti, jo zināmas bažas jau mums arī pastāv.

Estere Šulta balveniete

Es gribēju ielikt sirsniņas zeķītēs un es gribēju, lai Ukrainā ir miers un puķītes saauga. –Malacis! Un parādi, kur ir tavas sirsniņas saliktas, zeķītē? Nu, super!

Pirmie maskēšanās tīkli no Latvijas uz Ukrainu jau nosūtīti. Taču, lai iesāktais komandas darbs neapstātos, akcijas dalībnieki aicina ikvienu izrevidēt savu drēbju skapi un iespēju robežās noziedot kokvilnas apģērbu vai audumus zaļos un brūnos toņos.

Dalies:

Augšdaugavas novadā diskutē pie “Apaļā galda”

Rāznas ezera krastos veidojas ledus krāvumi

Līdzīgi raksti