Rēzeknē ieradusies pirmā bēgļu ģimene no Ukrainas

Autors: Demo Demo - 3 marts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Bēgot no kara šausmām, Rēzeknē ieradusies pirmā bēgļu ģimene no Ukrainas, Žitomiras apgabala – mamma ar diviem nepilngadīgiem bērniem. Izvēle par došanos tieši uz Rēzekni pieņemta tāpēc, ka šeit jau vairākus gadus dzīvo viņu radi, arī no Ukrainas. Tajā pašā laikā Rēzeknes pašvaldībā joprojām nav izstrādāts rīcības plāns, ja pilsētā ieradīsies liels skaits bēgļu.

Natālija ar piecgadīgo meitu Uļjanu un divgadīgo dēlu Bogdanu ir pirmie bēgļi no Ukrainas, kuri šonedēļ ieradušies Rēzeknē. Ceļā uz Latviju pavadītas vairāk nekā 35 stundas – baiļu un izmisuma pilnas. Vīram pašlaik izsludinātās vispārējās mobilizācijas dēļ, nācās palikt Ukrainā. Pagaidu mājas Rēzeknē Natālijai ar bērniem sniegusi viņas krustmāte, kura no Ukrainas šurp pārcēlusies pirms aptuveni pieciem gadiem. Natālija joprojām cer atgriezties Ukrainā, taču piebilst, ka tā kā agrāk vairs nebūs nekad.

Natālija bēgle no Ukrainas

Tas bija parasts rīts, visi gulēja, un 5:00 no rīta mēs sadzirdējām divus sprādzienus. Bija ļoti, ļoti bail. Pēc tam sāka visi zvanīt, ka sprādzieni bija praktiski visos Ukrainas apgabalos. Tajā pašā dienā mēs sākām vākt mantas… man tētis dzīvo Volīnijas apgabalā rietumos, un mēs ar vīru nolēmām braukt uz rietumiem. Tajā dienā mēs netikām uz robežu. Nākamajā dienā mēs izbraucām uz Polijas robežu. Tur bija daudz mašīnu, bērnu un sieviešu. Vīriešus nelaida, tikai sievietes un bērnus.

Ar Ukrainā palikušo vīru Natālija aktīvi uztur kontaktu. Pagaidām internets un telefonsakari neesot traucēti.

Natālija bēgle no Ukrainas

Vīrs šobrīd ir tur, kur mans tētis – Volīnijas apgabalā. Saka, ka onkulis guļ ar ieroci. Visi ļoti uztraucas un nezina, kas būs. Ļoti bieži visā pilsētā ir gaisa trauksmes. Viņi slēpjas. Trakākais ir pārdzīvot naktis. Maz no draugiem aizbrauca, jo viss notika tik ātri. Neviens negaidīja, ka viss tā izvērtīsies. Visi domāja, ka vēl dieniņu pagaidīs, bet vēlāk jau viss…

Pēdējās ziņas, ko Natālija saņēmusi no Ukrainā palikušajiem, ir, ka valstī strauji izsīkst pārtikas krājumi. Garas rindas pie veikaliem, aptiekām un bankomātiem bija novērojamas jau pirmajā karadarbības dienā.

Natālija bēgle no Ukrainas

Pirmajā dienā daudz ko izpirka. Cilvēki, kuriem ikdienā jālieto medikamenti, viņi palika bez nekā. Mums raksta, ka cilvēki, kas slimo ar onkoloģiju, kuri lieto speciālus pretsāpju medikamentus, viņi tos nekur nevar dabūt. Viņi cieš no spēcīgām sāpēm. Es nekad nedomāju, ka kaut kas tāds pie mums notiks. Es savā prātā nevaru saprast un to pieņemt. Es nezinu, kas būs tālāk. Tās vienkārši ir šausmas!

Šodien Rēzeknē atvērts ziedojumu vākšanas punkts Ukrainas iedzīvotājiem, kur līdzcilvēki aicināti nogādāt pārtiku, siltu apģērbu un segas. Taču joprojām aktuāls ir jautājums par Ukrainas bēgļu uzņemšanu pilsētā. Kamēr daudzas pašvaldības jau radušas viņu izmitināšanas risinājumus, tikmēr Rēzekne nē.

Aleksandrs Bartaševičs Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs (Saskaņa)

Rēzeknes pilsētā tikai privātā iniciatīva. Attiecīgi – dzīvokļi vai mājas kaut kādas privātās. –Pašvaldībai nav? –Nē, pašvaldībai nav. Visa tā informācija ir pieejama ekonomikas ministrijai. Mums nav, kur likt, ar cienīgiem apstākļiem šos cilvēkus.

Jāzeps Korsaks Rēzeknes pilsētas domes deputāts

(Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK, LZP, JV, LRA, LP)

Šeit ir vajadzīgi tīri praktiskie jau, zināt konkrēti darbības, kur un kad cilvēku izmitināt, kur un kad, ja arī trūks pārtikas, viņu arī pabarot. Risināt arī šos te medicīniskos jautājumus, kas radīsies. Jebkurā gadījumā būtu bijis jau jābūt kaut vai minimālām rezervēm, minimālām iespējām.

Turpretī Rēzeknes novada pašvaldība lēmusi, ka nepieciešamības gadījumā Ukrainas bēgļus izmitinās aptuveni sešus kilometrus no Rēzeknes attālajā slēgtajā Adamovas internātpamatskolas ēkā, tādējādi nodrošinot 100 vietas.

Dalies:

Varakļānos prezentē grāmatu par vietējo ebreju kopienu

Latgales pašvaldību sadarbība ar Krieviju

Līdzīgi raksti