Latgales pašvaldību sadarbība ar Krieviju

Autors: Demo Demo - 3 marts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Pašlaik Rēzeknē tiek realizēti divi pārrobežu projekti, kuros ir iesaistīti divi partneri no Krievijas Federācijas. Galvenās projektu aktivitātes jau ir pabeigtas – rekonstruēts parks pilsētas Ziemeļu rajonā un izveidota Krasta promenāde gar Rēzeknes upi. Projektu kopējais finansējums ir nedaudz pāri 1 miljonam eiro, daļu no programmas finansē Krievija. Lai arī bažu, ka projekti nebūs pabeigti laikus Rēzeknes domē nav, nav arī skaidrības kā rīkoties pašreizējā situācijā, kad Krievija ir kļuvusi par agresoru. Līdzīgā “gaidīšanas režīmā” ir arī citas Latgales pašvaldības.

Nataļja Jupatova

Rēzeknes valstspilsētas domes pārstāve

Lielāko daļu aktivitāšu esam pabeiguši, visu esam realizējuši galveno daļu, infrastruktūru, apmācības,tādi sīkumiņi ir palikuši,īstenošanas termiņš mums ir 1 junijs. Šobrīd mēs gaidām kaut kādas vadlīnijas no vadošās iestādes, mūsu gadījumā ir Reģionālās attīstības ministrija Latvijas-Krievijas programmas departaments. Saņemot kaut kņadas vadlīnijas, norādes ieteikumus, rekomendācijas mēs rīkosimies un izstrādāsim rīcības plānu.

Edgars Mekšs (ZZS)

Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājs

Grūti pateikt, tagad notiek komunikācija, tāpēc mēs nesteidzamies, saliksim visu pa plauktiem.

Arī Daugavpilī vairāk nekā 4 miljonu vērts pārrobežu projekts tuvojas noslēgumam. Projekta īstenošanas termiņš ir šī gada 30 aprīlis un tā gaitā jau ir pabeigtas Daugavpils cietokšņa 7. bastiona Pulvera pagraba restaurācija, kā arī veikta pieguļošās teritorijas labiekārtošana. Ņemot vērā finanšu sankcijas Krievijai, pastāv risks, ka Daugavpils pilsētas pašvaldība,kas ir projekta vadošais partneris nevarēs veikt maksājumus projekta partnerim Pleskavai, liecina no pašvaldības saņemtā informācija. Gan Daugavpils, gan Rēzeknes vadītāji jautājumus, saistītus ar Krieviju nekomentē.

Aleksandrs Bartaševičs (Saskaņa)

Rēzeknes valstspilsētas domes priekšsēdētājs
Es uzskatu, ka tā ir ekskluzīva Saeimas Parlamenta ta teikt kompetencē un Ārlietu ministrijas. Mēs pašvaldība ar ārlietām nevaram nodarboties un nedaudz izskatās ka,mēs savu kompetenci pārsniedzam. Mēs nevaram izsludināt karu Krievijai vai kādai citai valstij, attiecīgi pārtraukt diplomātiskas attiecības, arī nevaram.

Rēzeknes un Preiļu novados pārrobežu projekti, saistīti ar kultūrvēsturiska mantojuma saglabāšanu jau ir pabeigti. Lai arī sadarbības gaitā Krievija tika novērtēta kā uzticams partneris, par attiecību iespējamo turpināšanu vietvaras izsaka vien pieņēmumus.

Ārijs Vucāns (APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI, Politiska partija “Latvijas Reģionu Apvienība”, JKP)

Preiļu novada pašvaldības priekšsēdētājs

Es domāju agri vai vēlu šis konflikts atrisināsies un es ceru, ka tas notiks ātrāk, nekā vēlāk un starptautiski sakari atjaunosies, un tai skaitā gan ar Krieviju, gan ar Ukrainu, bet pieļauju, ka jauns akcents un jaunas aktivitātes varētu pavērsties tieši Ukrainas virzībā, jo valsts infrastruktūra tur varētu teikt pilnībā sagrauta.

Madara Bērtiņa Rēzeknes

novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Šobrīd protams par kādu turpmāko sadarbību runāt ir pāragri, tas visdrīzāk būs Eiropas kopīgs lēmums, taču ja kādā brīdī starptautiskas programmas tieši Latvija-Krievija atgriezīsies, ja Krievija atkal pierādīs sevi kā uzticamu partneris un atgūs savu reputāciju, tad mums kā Rēzeknes novada pašvaldībai visdrīzāk mēs turpināsim sadarbību.

Vairākām no uzrunātām pašvaldībām Krievijā ir arī sadraudzības pilsētas, tā Rēzeknei – tās ir 4, Daugavpilij – 5, taču pandēmijas dēļ aktīva sadarbība ar tam nenotiek. Savukārt Ludzas novada dome jau šonedēļ pārskatīs visus līgumus, kas ir noslēgti ar Krievijas pilsētām, ka arī izvērtēs turpmākās attiecības arī ar Baltkrieviju.

Edgars Mekšs (ZZS)

Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājs

Juristi izvērtēs juridisko pusi, bet lēmumu jāpieņem deputātiem. Mans skatījums uz šo procesu, ka ar valsti agresoru nekādas sadarbības nevar notikt. Tas neprāts, kas notika, ko uzdarījis Kremlis ir pārsteidzis visu pasauli. Tas ir noziegums pret pirmām kārtām Ukrainas tautu, Ukrainas valsti un vispār cilvēci, tāpēc mana skatījuma tālākā sadarbība nav iespējama.

Vides aizsardzības un Reģionālās attīstības ministrija pieļauj, ka finanšu sankcijas pret Krieviju varētu ietekmēt arī pārrobežu sadarbību, taču plašāk situāciju pagaidām neskaidro. Tikmēr rītdien daudzās Latgales pašvaldībās norisināsies vienlaicīgs atbalsta mītiņš, lai paustu solidaritāti Ukrainai.

Dalies:

Rēzeknē ieradusies pirmā bēgļu ģimene no Ukrainas

Iedzīvotāju viedokļi Latgales pierobežā par krīzi Ukrainā

Līdzīgi raksti